• Tandemowe Trip Love
 • POLSKA Tandemowe Trip Love
 • POLSKA - Mikołów (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Polska Tandemowe Trip Love Mikolow
 • POLSKA - Kraków (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Polska Tandemowe Trip Love Krakow
 • POLSKA - Warszawa (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Polska Tandemowe Trip Love Warszawa
 • Wyprawa (TANDEMOWE TRIP LOVE) Laponia 2016/2017

  START Polska (Mikołów)

  Polska, Rzeczpospolita Polska - państwo w Europie Środkowej położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu. Od północy Polska graniczy z Rosją (z jej obwodem kaliningradzkim) i Litwą, od wschodu z Białorusią i Ukrainą, od południa ze Słowacją i Czechami, od zachodu z Niemcami. Większość północnej granicy Polski wyznacza wybrzeże Morza Bałtyckiego.

 • POLSKA - Mikołów

  Mikołów to jedno z nielicznych miast górnośląskich z tak dobrze zachowaną starówką z rynkiem w centralnym punkcie. Najważniejszym elementem głównego placu jest XIX-wieczny Ratusz przypominający swym wyglądem zamek, ale to piękna fontanna skupia uwagę przechodniów na dłużej. Na uwagę zasługują też zabytkowe kamienice.

 • POLSKA - Kraków

  Kraków jest ośrodkiem kulturalnym i turystycznym Europy. Obszar zabytkowego Starego Miasta oraz Kazimierza wpisano w 1978 r. na pierwszą listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. W roku 2000 Kraków otrzymał tytuł Europejskiej stolicy Kultury. W 2008 r. odwiedziło go blisko 7,5 miliona turystów, w tym ponad 2 miliony cudzoziemców. W Krakowie swe siedziby mają instytucje kulturalne o znaczeniu ogólnopolskim.

 • POLSKA - Warszawa

  Warszawa to przepiękna stolica Polski, leży w centrum kraju, na przecięciu szlaków komunikacyjnych z zachodu na wschód i z północy kontynentu europejskiego. Warszawa stanowi centrum polityczne, kulturalne i gospodarcze naszego kraju. Ale przede wszystkim to wspaniałe budowle i urocze zakątki, w których miło spędza się czas, a trakty oferują niezwykłe spacery, będące ucztą dla oczu. Warto zwiedzić Warszawę, gdyż to niezwykłe miasto, gdzie budowle historyczne sąsiadują z nowoczesną architekturą, a zabytkowe obiekty zniszczone podczas II wojny światowej zostały bardzo wiernie zrekonstruowane.

 • LITWA Tandemowe Trip Love
 • LITWA - Wilno (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Litwa Tandemowe Trip Love WILNO
 • LITWA - Troki (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Litwa Tandemowe Trip Love TROKI
 • LITWA - Merecz Piramida (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Litwa Tandemowe Trip Love MERECZ Piramida
 • LITWA - Geograficzne Centrum Europy (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Litwa Tandemowe Trip Love Geograficzne Centrum
 • Wyprawa (TANDEMOWE TRIP LOVE) Laponia 2016/2017

  Litwa

  Litwa, Republika Litewska - państwo w Europie[5], jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.

 • LITWA - Wilno

  Wilno – Miasto ma jedną z największych w Europie starówek i wiele zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa kulturalnego. Zwiedzanie warto zacząć od ulicy Zamkowej wiodącej do Ostrej Bramy i katedry św. Stanisława. Najstarsze obiekty, pochodzące z XV i XVI wieku zachowały się jedynie we fragmentach, są to przede wszystkim: gotycka sala dwunawowa przy ulicy Uniwersyteckiej, część zabudowy między dziedzińcami Skargi i Sarbiewskiego, północne skrzydło dziedzińca Sarbiewskiego z szesnastowieczną polską attyką. Najważniejsze symbole miasta to przede wszystkim Zamek Giedymina na Górze Zamkowej oraz wspomniana już Archikatedra. Szczególnym miejscem jest również Trijý Kryžiý kalnas - Góra Trzech Krzyży, będąca najlepszym punktem widokowym na panoramę miasta. Góra zwieńczona jest trzema wielkimi krzyżami na pamiątkę umęczenia siedmiu franciszkanów.

 • LITWA - Troki

  Troki – Chluba Litwy – zamek z końca XIV w. wzniesiony na wyspie na jeziorze Galwe. Jest to jedyny zamek w Europie Wschodniej stojący na wyspie. Sądzi się, że budowę zamku na wyspie rozpoczął Kiejstut w końcu XIV w., zaś budowę zakończył jego syn Witold na początku XV w.

 • LITWA - Merecz (Merkine)

  Merecz (Merkine) – miejscowość nad Niemnem. Niedaleko granicy polskiej, w pobliżu miejscowości Merecz (Merkine) wzniesiono w latach 2002–2010 piramidę pod szklaną kopułą. Budowla znajduje się na miejscu, w którym jeden z mieszkańców miał doznać objawień. Do miejsca przybywają liczni pielgrzymi liczący na uzdrowienie fizyczne i oczyszczenie duchowe. Szklana kopuła, w której znajduje się piramida, jest miejscem, gdzie występuje szczególne skumulowanie energii. Piramida ma ponoć moc tak silną, że odczuwalną jeszcze długo po jej opuszczeniu. Ta ciekawa konstrukcja posiada też znakomitą akustykę. Piramida pod szklaną kopułą została wybudowana na leśnych obszarach Dzukijskiego Parku Narodowego.

 • LITWA - Geograficzne Centrum Europy

  Geograficzne Centrum Europy – oddalone 26 kilometrów od Wilna. Niezwykłe miejsce, które w swój intrygujący sposób jest uznawane za środek Europy. 

  Problematycznymi elementami w jego wyznaczeniu są:

  • kontrowersyjny przebieg granicy Europa-Azja;
  • kwestia przynależności Islandii, Azorów i Madery, będących wyspami oceanicznymi, do Europy;
  • uwzględnienie lub nie Svalbardu i arktycznych wysp Rosji (Nowa Ziemia, Ziemia Franciszka Józefa), które leżą na szelfie kontynentalnym Europy.

  Ponadto istnieje kilkanaście innych punktów uważanych za „środek Europy”, znajdujących się na terenie Austrii, Białorusi, Czech, Estonii, Litwy, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Ukrainy

 • Łotwa Tandemowe Trip Love
 • Łotwa - Turaida (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Lotwa Tandemowe Trip Love Turaida
 • Łotwa - Park Narodowy Uja (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Lotwa Tandemowe Trip Love Park narodowy guja
 • Łotwa - Ryga (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Lotwa Tandemowe Trip Love Ryga
 • Wyprawa (TANDEMOWE TRIP LOVE) Laponia 2016/2017

  Łotwa

  Łotwa - państwo w Europie Północnej powstałe po I wojnie światowej, jeden z krajów nadbałtyckich. Członek Unii Europejskiej i NATO. Od strony lądowej graniczy z Litwą Białorusią, Rosją i Estonią.

 • ŁOTWA - Turaida

  Turaida - Największą ozdobą Liwlandii, wschodniej części Łotwy, jest Turaida. Stoi tu słynny zamek biskupi nad doliną Gauji. Budowę twierdzy rozpoczęto w 1214 r. na miejscu rozebranego drewnianego zamku Kaupo. Trwające od lat daleko posunięte prace rekonstrukcyjne mają przywrócić mu wygląd z XVI w. Uwagę zwraca odnowiona prawie w całości potężna okrągła wieża obserwacyjna na zachowanych średniowiecznych fundamentach..

 • ŁOTWA - Gauja

  Gauja - Liwlandia jest najdzikszą i chyba najpiękniejszą częścią Łotwy. Turystom kraina kojarzy się z piękną doliną rzeki Gauja, która płynie wartko głębokimi wąwozami. Jej krajobraz tworzą malownicze jaskinie i groty, a strome zbocza porastają lasy. Znajduje się tu największy obszar chroniony na terenie państwa - Park Narodowy Gauji.

 • ŁOTWA - Ryga

  Ryga - wita turystów nowocześnie najwyższą konstrukcją w mieście - wieżą telewizyjną, mającą 368,5 m wys. To trzeci co do wielkości obiekt w Europie. Z daleka widać też most wantowy przez Dźwinę – najładniejszy z czterech mostów stolicy Łotwy. Interesującymi obiektami są również gildie kupieckie, typowe dla krajów nadbałtyckich. Oryginalne budynki średniowiecznych gildii nie zachowały się, a te, które oglądać można dzisiaj pochodzą z połowy XIX w. Jednym z najciekawszych zabytków miasta jest Rigas pils czyli XIV-wieczny zamek ryski. Starówka w Rydze jest stosunkowo niewielka, ale i tak należy do najpiękniejszych we wszystkich nadbałtyckich krajach. Ryga to również miasto zieleni, a 22 parki zajmują obszar 7 000 ha. Wiele tu skwerków i pojedynczych drzew sprawiających, że miasto "oddycha" zdrowym powietrzem.

 • ESTONIA Tandemowe Trip Love
 • ESTONIA - Talin (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Estonia Tandemowe Trip Love Tallin
 • ESTONIA - Prnawa (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Estonia Tandemowe Trip Love Parnawa
 • ESTONIA - Park Narodow Ylahemaa (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Estonia Tandemowe Trip Love Park narodow ylahemaa
 • ESTONIA - Laulasmaa (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Estonia Tandemowe Trip Love Lahemaa
 • ESTONIA - Jagala (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Estonia Tandemowe Trip Love Jagala
 • Wyprawa (TANDEMOWE TRIP LOVE) Laponia 2016/2017

  Estonia

  Estonia, Republika Estońska - państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.

 • ESTONIA - Tallin

  Tallin - to miasto, w którym jest co zwiedzać. Największą atrakcją są oczywiście stare mury obronne otaczające Dolne Miasto, a w obecnej kamiennej postaci wybudowane pod koniec XIII wieku. Dawniej były to fortyfikacje drewniane. Do dziś zachowało się około 70% tych murów, w tym 26 baszt krytych czerwoną dachówką. Najlepiej oglądać je od ulicy Rannamae, gdzie zachowało się kilkanaście mniejszych, niezwykle malowniczych baszt. Z kolei od strony ulicy Nunne widoczna jest brama Pikk jalg. Kościół św. Olafa z przełomu XII i XIII wieku, w momencie zbudowania był drugą najwyższą budowlą na świecie (159 m), a po 1548 roku, kiedy pożar zniszczył wieżę katedry w Lincoln - najwyższą. Ten tytuł stracił dopiero w 1625 roku, także po pożarze. Obecnie mierzy 123 m. W kościele znajduję się również punkt widokowy, skąd turyści mogą oglądać panoramę starego miasta.

 • ESTONIA - Parnawa

  Parnawa - jest głównym ośrodkiem turystycznym w Estonii. Do wypoczynku zapraszają długie piaszczyste plaże i atrakcyjne położenie na brzegu zatoki. Turystyczne walory Parnawy zaczęto wykorzystywać już w pierwszej połowie XIX wieku. W mieście znajduje się szereg zabytków, m.in. fragmenty murów obronnych z basztami (XIV-XVI w.), siedemnastowieczny ratusz, kościoły św. Elżbiety i Katarzyny oraz muzeum, którego początki sięgają XIII w. a także liczne budynki z XIX i początku XX w.

 • ESTONIA - Laulasmaa

  Laulasmaa - Ta spokojna, mało uczęszczana plaża znana jest ze swojej... muzykalności. Podczas szorowania stopami po piasku usłyszymy charakterystyczne dźwięki. Do atrakcji zalewu utworzonego w rejonie dawnego więzienia i kamieniołomów w Rummu zalicza się natomiast skoki do wody z więziennych okien, opalanie się na zboczach wyrobiska i spacery po wymytych deszczem wąwozach hałd. To rozrywka szczególnie godna polecenia miłośnikom klimatów postindustrialnych... Niedaleko stąd znajduje się półwysep Pakri z miejscowością Paldiski, niegdyś bazą treningową radzieckich atomowych łodzi podwodnych. Dziś stanowi blokowisko z portem, ale wyróżnia ją położenie blisko bardzo malowniczych i wysokich na 25 m klifów. Widać z nich archipelag Pakri, na którym podziwiać można pozostałości po czasach sowieckich. W trakcie wędrówki po należących do niego dwóch wysepkach trzeba przestrzegać zasad bezpieczeństwa - ze względu na niewybuchy i miny nie wolno schodzić z wyznaczonych ścieżek ani rozpalać ognia.

 • ESTONIA - Lahemaa

  Lahemaa - Park Narodowy Lahemaa, duma Estończyków, to najstarszy tego rodzaju teren chroniony na całym obszarze poradzieckich krajów bałtyckich. Jego nazwa w tłumaczeniu na język polski oznacza "Krainę Zatok" i rzeczywiście w tym rejonie morze często wcina się w ląd, a półwyspy wychodzą daleko w Zatokę Fińską. Uwięziona woda Bałtyku nagrzewa się tu miejscami nawet do 25 stopni Celsjusza, co zachęca do kąpieli. Lahemaa to także malownicze mokradła - mozaika kęp traw i runa, karłowatych sosen oraz płytkich zbiorników i oczek wodnych, w których jak w lustrach przegląda się błękitne niebo i chmury nisko sunące nad horyzontem. Podczas wędrówki ścieżką przecinającą bagno Viru warto wejść na wieżę obserwacyjną oraz zażyć kąpieli w położonym na szlaku jeziorze. Idealnym momentem na taką wyprawę będzie wschód słońca, między godz. 4.00 i 5.00. Krajobraz spowija wtedy niemal mistyczna mgła. Skarbem parku są również poniemieckie majątki szlacheckie oraz wsie rybackie.

 • ESTONIA - Jagala

  Jagala - odkryjemy natomiast najpotężniejszy w kraju naturalny wodospad Jagala. Woda spada tutaj z szerokiego progu, który osiąga 8 m wysokości. Nazywa się go estońską Niagarą. Od tej amerykańskiej różni się jednak pewnymi szczegółami: zdecydowanie mniejszymi wymiarami i faktem, że nie rozdziela go granica dwóch państw. Próg Jagali stanowi fragment klintu bałtyckiego - struktury geologiczno-morfologicznej, ciągnącej się od szwedzkiej wyspy Olandia aż po Sankt Petersburg w Rosji. W Estonii tworzy on klify Panga na Saremie, wspomniane wcześniej klify w okolicach Paldiski i północne wybrzeża. To za jego sprawą doliczymy się w tym kraju kilkudziesięciu wodospadów. Na północy zachwyca także 30,5-metrowy Valaste, który powstał w wyniku melioracji terenu. W regionie północno-wschodnim rosną lasy Alutaguse.

 • Finlandia Tandemowe Trip Love
 • Finlandia - Helsinki (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Finlandia Tandemowe Trip Helsinki
 • Finlandia - Suomenlinna (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Finlandia Tandemowe Trip Suomenlinna
 • Finlandia - Temppelinaukion Kośiół (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Finlandia Tandemowe Trip Temppelinaukion Kosciol
 • Finlandia - Kuopio (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Finlandia Tandemowe Trip Kuopio
 • Finlandia - Halosenniemi Tuusula (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Finlandia Tandemowe Trip Halosenniemi Tuusula
 • Finlandia - Lahti (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Finlandia Tandemowe Trip Lahti
 • Finlandia - Rovaniemi (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Finlandia Tandemowe Trip Rovaniemi
 • Finlandia - Rovaniemi Święty Mikołaj (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Finlandia Tandemowe Trip Napapiiri Wioska Świętego Mikołaja
 • Finlandia - Muzeum Arctikum (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Finlandia Tandemowe Trip Muzeum Arctikum
 • Finlandia - Korkeakoski Wodospad (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Finlandia Tandemowe Trip Korkeakoski Wodospad
 • Finlandia - Ruka (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Finlandia Tandemowe Trip Ruka
 • Finlandia - Kemi (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Finlandia Tandemowe Trip Kemi
 • Finlandia - Inarijarvi (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Finlandia Tandemowe Trip Inari
 • Finlandia - Kuusamo (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Finlandia Tandemowe Trip Kuusamo
 • Finlandia - Oulanka (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Finlandia Tandemowe Trip Oulanka
 • Finlandia - Ranua Zoo (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Finlandia Tandemowe Trip Ranua Zoo
 • Finlandia - Pyha Luosto Matkailu (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Finlandia Tandemowe Trip Pyha Luosto Matkailu
 • Finlandia - Kilpisjrvi (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Finlandia Tandemowe Trip Kilpisjrvi
 • Wyprawa (TANDEMOWE TRIP LOVE) Laponia 2016/2017

  Finlandia

  Finlandia, Republika Finlandii – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego. Finlandia powstała w 1917, po upadku władzy carskiej, wcześniej była pod obcym –szwedzkim panowaniem (od średniowiecza), a następnie ponad 100 lat pod panowaniem rosyjskim.

 • FINLANDIA - Helsinki

  Helsinki - jak na stolicę są niewielkie - to miasto wielkości Poznania. Mieszka tam ok. 560 tys. osób. Są jedną z najbardziej zielonych stolic Europy - pełna drzew i roślinności, a otaczające ją z trzech stron morze sprawia, że powietrze jest tu czyste i rześkie. Pod względem klimatu bardziej przypominają nadmorski kurort, niż typowe centrum kraju. Na odwiedzających czekają tu promenady, kameralne uliczki, rejsy po morzu, klimatyczne, morskie knajpki, świeże złowione ryby w restauracjach czy położonych przy marinie smażalniach. Centrum Helsinek to otoczony klasycystycznymi budynkami Plac Senacki i górująca nad nim katedra luterańska. Jej biała kopuła jest najbardziej charakterystycznym elementem w mieście, widocznym niemal z każdego jego zakątka. Przed nią stoi pomnik cara Aleksandra II, który pozytywnie wpisał się na kartach historii tego państwa, m.in. stawiając na równi język fiński z rosyjskim.

 • FINLANDIA - Suomenlinna

  Suomenlinna – Fińska Twierdza. Położona na sześciu wyspach osiemnastowieczna forteca w 1991 roku znalazła się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W czasach swojej świetności warownia miała za zadanie strzec stolicy przed najeźdźcami, przybywającymi do Finlandii drogą morską. Obecnie z militarnych obiektów zachowały się mury obronne, Szkoła Marynarki Wojennej, muzeum wojskowe oraz okręt bojowy z 1935 roku. W budynku dawnej szkoły podstawowej mieści się hotel oferujący przyjezdnym niedrogi nocleg. Nieliczni mieszkańcy wysp żyją z turystyki, dlatego w sezonie wakacyjnym pełno tu kawiarni i restauracji serwujących lokalne przysmaki. Warto skosztować tutejszych ryb poławianych w Bałtyku i karjalanpaisti – dania z duszonego mięsa.

 • FINLANDIA - Temppeliaukio

  W stolicy nie można nie odwiedzić owoczesny kościół wykuty w skale - Temppeliaukio, położony w helsińskiej dzielnicy Töölö przy ulicy Lutherinkatu 3. Podziemny kościół został zbudowany wewnątrz masywnych, granitowych skał, pośrodku zwykłego placu. Kształtem przypomina grób korytarzowy Newgrange w Irlandii. Na zewnątrz widoczna jest tylko miedziana kopuła wystająca spoza kamiennych bloków. Wnętrze kościoła ma kształt owalny i jest zamknięte nagimi skalnymi ścianami. Sklepienie ma kształt ogromnego dysku,  wykonanego z miedzianego drutu. Wnętrze jest oświetlane światłem naturalnym wpadającym poprzez 180 szklanych paneli umieszczonych koncentrycznie pomiędzy kopułą a ścianami świątyni. Z potężnej galerii w kolorze miedzi roztacza się imponujący widok na wnętrze budowli.

 • FINLANDIA - Kuopio

  Kuopio - mieści się tutaj Wieża Puijo oraz Trzy skocznie.

 • FINLANDIA - Tuusula

  Tuusula – miasto artystów mieszkających wokół jeziora. Ponadto posiadamy tam zaprzyjaźnioną rodzinę fińską, którą mamy w planach odwiedzić.

 • FINLANDIA - Lahti

  Lahti - około 100km na północ od Helsinek. To nowoczesne miasto przedsiębiorców, o atmosferze porównywalnej do innych miast na Pojezierzu Fińskim, słynie jako ośrodek sportów zimowych. W ośrodku tym na zachód od centrum, są trzy skocznie narciarskie, będące charakterystycznym elementem miasta. Nie są jednak udostępniane turystom. Nawet latem można tam zobaczyć trenujących skoczków. 

 • FINLANDIA - Rovaniemi

  Rovaniemi - Stolica prowincji Laponia. Miasto szczyci się tym, że jest miejscem zamieszkania Mikołaja. Pisane przez dzieci przed każdymi świętami Bożego Narodzenia listy do św. Mikołaja często trafiają właśnie do urzędu pocztowego w Rovaniemi. Tak naprawdę wioska świętego Mikołaja znajduje się ok. 8 km od Rovaniemi w miejscowości Napapiiri. Władze miasta skwapliwie podtrzymują legendę, że to właśnie stąd wyruszają sanie zaprzężone w renifery, wypełnione prezentami, choć niektórzy utrzymują, że św. Mikołaj mieszka w innym miejscu Laponii, mianowicie w Parku Narodowym Urho Kekkonena ok. 200 km na północny wschód od Rovaniemi, na wzgórzu Korvatunturi na granicy fińsko-rosyjskiej. Arktikum - muzeum i centrum naukowe poświęcone kulturze i historii Laponii, a także jej rodowitym mieszkańcom. Część wystaw jest stała, część tymczasowa.

 • FINLANDIA - Napapiiri

  Wioska Świętego Mikołaja powstała 8 km na północny wschód od Rovaniemi, w małym miasteczku Napapiiri, co po polsku znaczy Koło Podbiegunowe. Nie trudno się domyślić, że w tym właśnie miejscu przebiega równoleżnik 66o 32’ 35’’. Z tego faktu zrobiono prawdziwą atrakcję turystyczną, malując na asfalcie białą linię z tymi właśnie liczbami.

 • FINLANDIA - Muzeum Arktikum

  Arktikum - muzeum i centrum naukowe poświęcone kulturze i historii Laponii, a także jej rodowitym mieszkańcom. Część wystaw jest stała, część tymczasowa.

 • FINLANDIA - Korkeakoski

  Korkeakoski - największy wodospad w Finlandii - 46 m wysokości.

 • FINLANDIA - Ruka

  Ruka to najdalej na północ położone miejsce, gdzie organizuje się zawody narciarskie najwyższej rangi. Biegała i wygrywała tu Justyna Kowalczyk, a także rekordem skoczni cieszył się Adam Małysz. Pierwsze skrzypce gra jednak temperatura - 30-stopniowy mróz daje znać o sobie. Ale tez sprawia, że pobyt w Ruce zapada na długo w pamięć.

 • FINLANDIA - Kemi

  Kemi - W mieście Kemi w Finlandii znajduje się znany na całym świecie zamek śnieżny. Zamek budowany jest co roku od 1996r. Mieści się w nim restauracja i hotel. Kręcono tu teledyski i organizowano pokazy mody. W hotelu goście mogą rezerwować pokoje jednoosobowe, dwuosobowe, a także grupowe. Jest też apartament dla nowożeńców. W pokojach ze śniegu łóżka z ogromnych brył lodu przykryto skórami reniferów. Śpi się w śpiworach, a rano można zjeść ciepłe śniadanie. Później warto się zrelaksować w saunie lub barze. Jest też kaplica z setką lodowych miejsc, w której organizowane są śluby, a nawet chrzciny. Świetlna iluminacja zamku dodaje mu uroku. Lodowy zamek oferuje dodatkowo typowe dla Finlandii atrakcje - rejsy lodołamaczem, safari na skuterach śnieżnych, jazdę psim zaprzęgiem, konkursy rzeźby w lodzie czy pokazy lapońskiego folkloru. Noc w pokoju jednoosobowym kosztuje 145 euro w tygodniu/175 euro w weekend.

 • FINLANDIA - Inari

  Inari - na północy Finlandii, około 320 km na północ od koła podbiegunowego. Położona jest na zachodnim brzegu jeziora Inari w miejscu gdzie wpływa do niego rzeka Juutua. Pierwsze ślady ludzkie pochodzą sprzed kilku tysięcy lat. Jednak osada powstawała bardzo wolno ze stopniowego przekształcania się miejsca handlu miejscowej ludności. W miejscowości zlokalizowana jest przystań dla łodzi oraz wodnosamolotów. Na granicy miejscowości znajduje się skansen i muzeum Lapończyków (Sámi Museum) - "Siida Museum" oraz drewniany kościół z 1951 roku. Jezioro Inari zwane też Świętym Jeziorem, jest trzecim co do wielkości jeziorem Finlandii i 6 w Europie. Leży na wysokości 117-119 m n.p.m. Jego powierzchnia to 1040 km. kw. Linia brzegowa ma dlugość 3300 km. Średnia głębokość to 15 m, a max 91,9 m. Na jeziorze mieści się ponad 3000 wysp. Jedną z nich jest wyspa Ukko - święte miejsce Saamów.

 • FINLANDIA - Kuusamo

  Finlandia, Republika Finlandii – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego. Finlandia powstała w 1917, po upadku władzy carskiej, wcześniej była pod obcym –szwedzkim panowaniem (od średniowiecza), a następnie ponad 100 lat pod panowaniem rosyjskim.

 • FINLANDIA - Park Narodowy Oulanka

  Park Narodowy Oulanka - to odludny obszar z bogatą rozmaitością form krajobrazu (kaniony, wodospady, wiszące mosty), fauny i flory. W okresie postglacjalnym dna kotlin były napełnione grubą warstwą żwiru. Rzeki stopniowo wymywały go i dzisiaj w tych miejscach są głębokie, imponujące doliny, które zwężają się miejscami do głębokich kanionów oskrzydlonych skalistymi klifami. Na uskokach skalnych utworzyły się grzmiące katarakty i to głównie one przyciągają turystów do Oulanki. Najbardziej znane wodospady to Kiutaköngäs, Taivalköngäs i Jyrävä, ale warte zobaczenia są także katarakty Aallokkokoski i Myllykoski. Rzeka Oulankajoki razem z jej dopływami odprowadza wody z północnego obszaru Finlandii do Morza Białego.

 • FINLANDIA - Ranua Zoo

  Ranua Zoo - oferuje odwiedzającym możliwość zapoznania się z wieloma zwierzętami zamieszkującymi region arktyczny. Wśród wielu gatunków zwierząt spotkać można niedźwiedzie polarne, łosie, renifery, lisy polarne i wiele, wiele innych. Zwiedzenie całego ogrodu to spacer na dystansie około 3 - 4 kilometrów. W pobliżu zoo znajduje się sklep z pamiątkami, restauracja oraz biuro pośredniczące w organizacji imprez zimowych (zaprzęgi husky, skutery, renifery).

 • FINLANDIA - Park Narodowy Pyhä Luosto

  Park Narodowy Pyhä Luosto - Sąsiadujące z sobą obszary Pyhä i Luosto mają różny charakter. W Luosto wzgórza pokryte są majestatycznym starym lasem sosnowym, w którym drzewa osiągają wiek 400 lat. Natomiast Pyhätunturi słynie z unikalnej budowy geologicznej i z historii Saamów, którzy od wieków zamieszkiwali te tereny. Łańcuch wzgórz w Pyhä-Luosto ma długość 35 kilometrów i jest pozostałością jednych z najstarszych gór na ziemi, które zostały ukształtowane przeszło 2 miliardy lat temu. Najwyższe szczyty to Noitatunturi (540 m) i Ukko-Luosto (514 m). Góry składają się głównie ze skał kwarcowych, które są pozostałością piasku leżącego na brzegu i dnie pradawnego morza. Ten twardy typ skały oparł się czasowi, kiedy łańcuchy górskie składające się z innego typu skały uległy erozji. W wielu miejscach nadal można zobaczyć bardzo dobrze zachowane zmarszczki na powierzchni płaskich skał, które są skamieniałymi śladami fal na piasku płycizn pradawnego morza.

 • FINLANDIA - Kilpisjärvi

  Kilpisjärvi to jedna z większych wsi w gminie Enontekiö w Laponii w Finlandii. Wieś położona jest nad brzegiem jeziora Kilpisjärvi, wzdłuż szosy E8 w północno-zachodniej części kraju, niedaleko granicy ze Szwecją oraz Norwegią. W pobliżu miejscowości znajduje się jedno z najwyższych wzniesień Finlandii, góra Saanatunturi. Od najbliżej położonego zasiedlonego punktu, norweskiej wioski Skibotn dzieli Kilpisjärvi około 50 km. Dużą część mieszkańców wsi stanowi rdzenna ludność (Saamowie).

 • Norwegia Tandemowe Trip Love
 • Norwegia - Nordkapp (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Norwegia Tandemowe Trip Love Nordkapp
 • Norwegia - Alta (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Norwegia Tandemowe Trip Love Alta
 • Norwegia - Alta Rysunki (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Norwegia Tandemowe Trip Love Alta Rysunki
 • Norwegia - Lodowiec Svartvatnet Alta (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Norwegia Tandemowe Trip Love Lodowiec Svartvatnet Alta
 • Norwegia - Tromso (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Norwegia Tandemowe Trip Love Tromso
 • Norwegia - Harstad (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Norwegia Tandemowe Trip Love Harstad
 • Norwegia - Lodowiec Svartisen (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Norwegia Tandemowe Tripv Lodowiec Svartisen
 • Norwegia - Narvik (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Norwegia Tandemowe Love Trip Narvik
 • Norwegia - A (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Norwegia Tandemowe Trip A
 • Norwegia - Bodo (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Norwegia Tandemowe Trip Love Bodo
 • Norwegia - Trondheim (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Norwegia Tandemowe Trip Love Trondheim
 • Wyprawa (TANDEMOWE TRIP LOVE) Laponia 2016/2017

  Norwegia

  Norwegia urzędowo Królestwo Norwegii– państwo w Europie Północnej będące monarchią konstytucyjną, którego terytorium obejmuje zachodnią i północną część Półwyspu Skandynawskiego, Jan Mayen,Svalbard, Wyspę Bouveta i Lofoty. Graniczy ze Szwecją niemal na całej długości granicy; znacznie krótsze odcinki oddzielają Norwegię od Finlandii i Rosji. Kraj ma również granicę morską (przez cieśninę Skagerrak) z Danią. Długa, licząca ponad 20 tys. kilometrów linia brzegowa znana jest z charakterystycznych zatok, tzw. fiordów. Nazwa kraju pochodzi od staronordyckiego nord vegen (pol. droga na północ).

 • NORWEGIA - Nordkapp

  Nordkapp - Przylądek Północny (norw. Nordkapp), skalisty przylądek (71°10′21″N, 25°47′40″E) w Norwegii. Nordkapp często błędnie uznawany jest za najdalej na północ wysunięty punkt Europy; w rzeczywistości inny przylądek, znajdujący się na tej samej wyspie ok. 4 kilometry dalej na północny zachód, Knivskjellodden, jest wysunięty o około 1200 m bardziej na północ niż Nordkapp. Knivskjellodden jednak wynurza się niżej nad poziom morza i jest turystycznie mniej atrakcyjny, toteż to Nordkapp jest celem większości wycieczek w te rejony. Nazwę nadał Przylądkowi Północnemu w roku 1553 angielski odkrywca Richard Chancellor, który przepłynął obok niego podczas poszukiwań tzw. Przejścia Północno-Wschodniego - morskiej drogi do Azji. Z trzech statków, które wyruszyły w drogę przetrwał i wrócił tylko jeden. Pierwszy "turysta" na Przylądku Północnym pojawił się około 100 lat później, był to włoski ksiądz Francesco Negri, któremu dotarcie do celu zajęło aż dwa lata.

 • NORWEGIA - Alta Canyon

  Alta jest stolicą gminy w północnej Norwegii, w prowincji Finnmark. Położone jest nad brzegiem Altafjord, u ujścia rzeki Altaelva. W mieście mieszka 19tys mieszkańców. Przebiega przez nie międzynarodowa droga E 6, łącząca miasto Trelleborg na południowym krańcu Skandynawii, w południowej Szwecji z norweskim miastem Kirkenes w prowincji Finnmark, tuż przy granicy rosyjskiej. Alta, leży więc powyżej koła podbiegunowego północnego. Słońce nie zachodzi tu między 16 maja a 26 lipca oraz nie wschodzi między 24 listopada a 18 stycznia. Mimo tak polarnego położenia, dzięki Golfsztromowi zasilającemu wody Morza Norweskiego ciepłymi wodami z Zatoki Meksykańskiej klimat tu panujący jest dość łagodny...

  • Alta Canyon, to największy kanion w Europie Północnej. Wcięty na głębokość od około 100 do 300m ciągnie się przez 7km
 • NORWEGIA - Naskalne malowidła

  Alta jest stolicą gminy w północnej Norwegii, w prowincji Finnmark. Położone jest nad brzegiem Altafjord, u ujścia rzeki Altaelva. W mieście mieszka 19tys mieszkańców. Przebiega przez nie międzynarodowa droga E 6, łącząca miasto Trelleborg na południowym krańcu Skandynawii, w południowej Szwecji z norweskim miastem Kirkenes w prowincji Finnmark, tuż przy granicy rosyjskiej. Alta, leży więc powyżej koła podbiegunowego północnego. Słońce nie zachodzi tu między 16 maja a 26 lipca oraz nie wschodzi między 24 listopada a 18 stycznia. Mimo tak polarnego położenia, dzięki Golfsztromowi zasilającemu wody Morza Norweskiego ciepłymi wodami z Zatoki Meksykańskiej klimat tu panujący jest dość łagodny...

  • Naskalne malowidła w Alcie wpisane do UNESCO
 • NORWEGIA - Lodowiec Svartvatnet

  Alta jest stolicą gminy w północnej Norwegii, w prowincji Finnmark. Położone jest nad brzegiem Altafjord, u ujścia rzeki Altaelva. W mieście mieszka 19tys mieszkańców. Przebiega przez nie międzynarodowa droga E 6, łącząca miasto Trelleborg na południowym krańcu Skandynawii, w południowej Szwecji z norweskim miastem Kirkenes w prowincji Finnmark, tuż przy granicy rosyjskiej. Alta, leży więc powyżej koła podbiegunowego północnego. Słońce nie zachodzi tu między 16 maja a 26 lipca oraz nie wschodzi między 24 listopada a 18 stycznia. Mimo tak polarnego położenia, dzięki Golfsztromowi zasilającemu wody Morza Norweskiego ciepłymi wodami z Zatoki Meksykańskiej klimat tu panujący jest dość łagodny...

  • Lodowiec Svartvatnet

 • NORWEGIA - Tromso

  Tromso - to stolica regionu Troms i największe miasto północnej Norwegii. Miasto leży na wyspie Tromsøya, za kołem podbiegunowym. Mimo swojego położenia, 350 km za kołem polarnym, klimat nie jest wyjątkowo surowy, ze względu na silny wpływ Prądu Zatokowego. Noc polarna trwa w Tromsø od 27 listopada do 19 stycznia, dzień polarny od 19 maja do 27 lipca. Miasto stało się punktem startowym wielu ekspedycji polarnych, w tym najbardziej znanych Roalda Amundsena, Umberto Nobile i Fridtjofa Nansena, przez co zyskało sławę jako „Wrota do Arktyki”.

 • NORWEGIA - Harstad

  Harstad - miasto znajduje się w północno-wschodniej części Norwegii na wyspie Hinnøya. Jest to jedyne miasto na wyspie, i jest znane jako Vågsfjordens Perle (Pearl Vågsfjorden). W ostatnich latach, zostały znalezione na półwyspie Trondenes, na północ od centrum miasta w wykopaliskach archeologicznych 3000-letni brązowy topór, 2600-letni z epoki brązu kołnierz. To, wraz z miejscem pochówku Cairns zbudowanym blisko morza, są pozostałościami dobrze rozwiniętego osadnictwa epoki brązu. Trondenes jest wymienione w Heimskringla jako centrum mocy dla Wikingów i miejsce do spotkań i omawiania ważnych kwestii (Trondarting). Kościół Trondenes, to najdalej na północ zlokalizowany średniowieczny kościół na świecie - Wpisany do UNESCO kościół typu stav w Urnes. Kościoły tego typu są pozostałością z epoki wikingów, Stanowią dzisiaj dużą atrakcje i są najbardziej rozpoznawalnym produktem turystycznym po fiordach w Norwegi.

 • NORWEGIA - Lodowiec Svartisen

  Lodowiec Svartisen - znajdujący się w Parku Narodowym Saltfjellet – Svartisen. Nazwa „Svartisen” pochodzi od starego słowa „svartis”, które oznacza głęboki, intensywny kolor, w tym przypadku niebieską barwę lodu, w odróżnienia od białego śniegu. Określenie „czarny lód” mógł nadać ktoś, kto nigdy nie widział tego lodowca. Svartisen ma wyjątkowo szeroką paletę intensywnych barw, od czystego krystalicznego lodu przez jasną turkusowo-białą do ciemnej niebieskiej. Jest to drugi co do wielkości norweski lodowiec. Jego najwyższy punkt ma wysokość 1594 m n.p.m., podwodne części dochodzą do 170 m, a grubość lodu osiąga 450 metrów, co czyni go najgłębiej osadzonym lodowcem w Europie.

 • NORWEGIA - Narvik

  Narvik - Niewielkie miasto portowe na północnym zachodzie Norwegii zapisało się w naszej historii bohaterską postawą polskich żołnierzy podczas II Wojny Światowej. Jednak Narvik nie powinien być kojarzony jedynie z wojenną przeszłością. Dawny obszar miasta Narvik zamieszkiwali kiedyś Wikingowie, którzy pozostawili po sobie pamiątki w postaci napisów runicznych. W XIX wieku rozpoczęto budowę kolei, która łączyła Victoriahavn (tak wówczas nazywało się miasto) z kopalniami żelaza w Kirunie w Szwecji. Podczas wojny owo połączenie kolejowe służyło III Rzeszy, która korzystała ze szwedzkich rud żelaza. Doprowadziło też w 1940 roku do Bitwy o Narvik. Walkę o port wygrali alianci, lecz wycofali się z miasta, tym samym pozostawiając je w rękach Niemców. Nie znajdziemy tu dzisiaj tradycyjnej norweskiej starówki, ponieważ wiele budynków zostało wówczas wyburzonych.

 • NORWEGIA - Å

  Å – miejscowość o najkrótszej nazwie na świecie

 • NORWEGIA - Bodø

  Bodø - Okolice Bodø zostały zasiedlone ok. 10 000 lat temu, odkryto tu trzecie pod względem wieku ryty skalne i najstarszy w Norwegii instrument muzyczny. Przed zjednoczeniem Norwegii rozciągało się tu samodzielne królestwo Hålogaland, a mieszkańcy tych terenów słynęli z budowy statków. Oficjalne założenie miasta Bodø miało miejsce dopiero w 1816 roku i poprzedziły je ostre protesty mieszkańców Bergen, którzy obawiali się o swoje interesy związane z handlem rybami w północnej Norwegii.

 • NORWEGIA - Trondheim

  Trondheim - to obecnie dostojne 170-tysięczne miasto, położone nad majestatycznym fiordem. Wokół rozciągają się jedne z żyźniejszych w Norwegii pól uprawnych, kwitnie przemysł, a w mieście życie akademickie. Co zatem przyciąga tu co roku pond 400 tysięcy turystów? Odpowiedź jest prosta: historia. Tłumy przybyszów odwiedzają miasto, aby zobaczyć piękną katedrę Nidarosdomen i znaleźć się w samym sercu norweskiej państwowości.

 • Szwecja Tandemowe Trip Love
 • Szwecja - Are (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Szwecja Tandemowe Trip Love Are
 • Szwecja - Jokkmokk (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Szwecja Tandemowe Trip Love Jokkmokk
 • Szwecja - Jukasjarvi (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Szwecja Tandemowe Trip Love Jukasjarvi
 • Szwecja - Nusnas (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Szwecja Tandemowe Trip Love Nusnas
 • Szwecja - Sztokholm (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Szwecja Tandemowe Trip Love Sztokholm
 • Wyprawa (TANDEMOWE TRIP LOVE) Laponia 2016/2017

  Szwecja

  Szwecja, Królestwo Szwecji – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią oraz z Danią przez most nad cieśniną Öresund.

 • SZWECJA - Åre

  Åre - to najnowocześniejszy w Szwecji i największy w całej Skandynawii ośrodek narciarski. Od ponad 100 lat w Åre odbywają się najważniejsze zawody sportów zimowych – miasteczko dwukrotnie, w 1954 i w 2007 roku było gospodarzem mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim. Åre to jedyny kurort narciarski w Europie, który oferuje gwarancję śniegu od 1 grudnia aż do 1 maja!

 • SZWECJA - Jokkmokk

  Jokkmokk – Miejscowość w północnej Szwecji, w Laponii. Liczy ok. 3000 mieszkańców. W Jokkmokk znajduje się Muzeum Ájtte, poświęcone zwyczajom Saamów, zwanych Lapończykami. Co roku organizuje się tam zimowy festiwal, podczas którego można spróbować tradycyjnych potraw i napojów, zakupić przedmioty wytwarzane przez lokalnych rzemieślników, a także obejrzeć przedstawienia oraz wyścigi reniferów. Obok muzeum znajduje się ciekawe alpinarium.

 • SZWECJA - Jukkasjärvi

  Jukkasjärvi – Znajduje się tutaj słynny Ice Hotel. Znajduje się tu kilkadziesiąt drewnianych domów oraz najstarszy w szwedzkiej części Laponii drewniany kościół z 1608 roku. Jest on ozdobiony wewnątrz współczesnymi malowidłami, one natomiast są oparte na motywach lapońskich. Pod ziemią znajdują się ciała dawnych mieszkańców, zmumifikowane, aczkolwiek doskonale zachowane. Organy kościelne stworzone są z brzozowego drewna i rogów renifera. Hembygsgården - Jest to skansen, w którym znajduje się kilka drewnianych domów i budynków gospodarczych. Odpłatnie można skorzystać z takich usług jak przejażdżka śnieżnym skuterem czy zaprzęgiem.

 • SZWECJA - Nusnas

  Nusnäs – miejscowość w centralnej Szwecji, w regionie Dalarna, w gminie Mora. Położona na wschodnim brzegu jeziora Siljan, w odległości 10 km od miasta Mora. Nusnäs jest znane na całym świecie jako jedyne miejsce wyrabiania konika z Dalarna – Dalahäst.

 • SZWECJA - Sztokholm

  Sztokholm – Sztokholm nazywany jest często "Wenecją Północy". Nazwę tę zawdzięcza usytuowaniu na czternastu z 24 000 wysp archipelagu Sztokholmskiego. Wszystkie wyspy połączono ze sobą 54 mostami. Sztokholm nazywany jest także "Najmniejszym wielkim miastem świata". Powiedzenie to podkreśla jego kameralność i łatwość przemieszczania się z miejsca na miejsce. Na terenie Sztokholmu znajdują się trzy obiekty wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Narodowego UNESCO: Drottningholm (rezydencja królewska), Skogskyrkogarden (zabytkowy cmentarz), a także Hovgarden (najstarsza szwedzka osada, datowana na VIII wiek).

 • Dania Tandemowe Trip Love
 • Dania - Egeshov (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Dania Tandemowe Trip Love Egeshov
 • Dania - Kopenhaga (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Dania Tandemowe Trip Love Kopenhaga
 • Dania - Odense (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Dania Tandemowe Trip Love Odense
 • Wyprawa (TANDEMOWE TRIP LOVE) Laponia 2016/2017

  Dania

  Dania, Królestwo Danii – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.

 • DANIA - Egeskov

  Egeskov to monumentalna renesansowa rezydencja w Danii, położona na południowo-zachodnim wybrzeżu Fionii. Posiadłość ta wzniesiona została w połowie XVI wieku na polecenie duńskiego możnowładcy i posiadacza ziemskiego Frandsa Mikkelsena Brockenhuusa. Zamek ustawiony został na setkach drewnianych pali wbitych w dno miejscowego jeziora. Całość zaś otoczona została malowniczym 15 hektarowym parkiem krajobrazowym w którym znajduje się labirynt z żywopłotu, ogrody oraz muzeum starych samolotów i samochodów.

 • DANIA - Kopenhaga

  Kopenhaga - Będąc w Kopenhadze należy zarezerwować sobie dużo czasu na zwiedzanie, gdyż ilość wartych zobaczenia obiektów jest imponująca. Warto zacząć od gotycko-romańskiej Katedry Rosklide, z grobami duńskich królów, przebudowywanej wiele razy w różnych stylach przez stulecia swojego istnienia. Katedra znajduje się poza miastem, ale dojechać można do niej w kilka minut samochodem. Uwagę przyciągają dwa pałace: Amalienborg - barokowy pałac królewski, oraz królewska letnia rezydencja Rosenborg. Na trasie zwiedzania musi się tez znaleźć Cytadela Kastellet, jedyna pozostałość dawnych fortyfikacji obronnych oraz Okrągła Wieża, z której szczytu doskonale widać panoramę całej Kopenhagi. Na amatorów muzeów czekają miedzy innymi eksponaty Muzeum Narodowego, Muzeum Rekordów Guinessa oraz Muzeum Erotica. W Kopenhadze jest także Danmarks Akvarium pełne tropikalnych ryb i rekinów.

 • DANIA - Odense

  Odense - trzecie co do wielkości miasto Danii, znane jako miasto rodzinne bajkopisarza Hansa Christiana Andersena. Nazwa jego pochodzi od imienia boga Odyna, najwyższego z bogów nordyckich z dynastii Azów, boga wojny i wojowników, władcy Walhalli, miejsca przebywania poległych w chwale Wikingów.

 • Niemcy Tandemowe Trip Love
 • Niemcy - Berlin (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Niemcy Tandemowe Trip Love Berlin
 • Niemcy - Drezno (Laponia 2016/2017)
  Wyprawa TANDEMOWE TRIP LOVE
  Niemcy Tandemowe Trip Love Drezno
 • Wyprawa (TANDEMOWE TRIP LOVE) Laponia 2016/2017

  Niemcy

  Niemcy; Republika Federalna Niemiec, RFN – państwo federacyjne położone w zachodniej i środkowej Europie. Składa się z 16 krajów związkowych (landów). Jest to czołowe pod względem gospodarczym i politycznym państwo Europy.

 • NIEMCY - Berlin

  Berlin - Najważniejszym i najbardziej charakterystycznym zabytkiem Berlina jest Brama Brandenburska (Brandenburger Tor), wzniesiona jak brama miejska i łuk triumfalny na wzór budowli ateńskich. Bardzo charakterystyczna jest też wieża telewizyjna (Fernsehturm) przy Alexanderplatz – wysoka na 368 m wieża widokowa ze słynną obrotową restauracją, Budownictwo sakralne reprezentuje Kościół Pamięci (Gedächtniskirche) przy Kurfürstendamm, Katedra Niemiecka (Deutscher Dom) i Katedra Francuska (Französischer Dom). Malowniczym miejscem jest emanujący harmonią i pięknem zespół architektoniczny przy Gendarmenmarkt – Dom Koncertowy (Konzerthaus) Nie byłoby też Berlina bez Reichstagu – fascynująca architektura z widokiem na dzielnicę rządową i centrum Berlina, ciąg dziedzińców Hackesche Höfe. Berliński Potsdamer Platz – to przedstawiciel nowoczesnej architektury, handlu, rozrywki i biznesu.

 • NIEMCY - Drezno

  Miasto jest ośrodkiem turystycznym, zwanym "miastem baroku", znajduje się tu wiele zabytków, choć większa część została poważnie uszkodzona podczas wojny i odbudowana w późniejszym okresie. Najbardziej znamienny dla miasta jest 800-letni zamek rezydencyjny, będący odzwierciedleniem całej saksońskiej kultury i stylów architektonicznych. Pierwotna budowla, po której zostały już tylko fragmenty wieży, powstała tu w XII wieku, ale przez lata była systematycznie przebudowywana, a definitywnych zmian dokonano w XVII wieku po pożarze obiektu. Obok zamku jest dziedziniec stajenny wraz z Długim Korytarzem wykończonym 22 arkadami. Mieści się on przy Augustusstraße. Kolejny obiekt to Pałac Pillnitz - dawna rezydencja Wettynów, a dziś galeria sztuki. Obok pałacu znajduje się przepiękny Park Pillnitz z oranżerią i ogrodami oraz pawilonami.