• Blog Tandemowe Trip Love


Jak przebiegają przygotowania do zimowej wyprawy?

- Tandemowe Trip Love


 Jak przebiegają przygotowania do zimowej wyprawy? Które elementy są dla nas najtrudniejsze, w czym potrzebujemy Waszej pomocy, a co możemy Wam podpowiedzieć i doradzić opierając się na naszym dotychczasowym doświadczeniu…

Najważniejsze informacje znajdziecie właśnie tutaj.

  • Blog
  • Z życia ptaków okiem Leśniczego. Czyli jak je upolować aparatem fotograficznym.

Uwaga

Please enter your Disqus subdomain in order to use the 'Disqus Comments (for Joomla)' plugin. If you don't have a Disqus account, register for one here

Z życia ptaków okiem Leśniczego. Czyli jak je upolować aparatem fotograficznym.

Czy jest lepsze źródło wiedzy na temat ptaków niż od leśniczego i pasjonata ornitologii? Piękny artykuł, który w pełni wyczerpuje temat.  

- Tandemowe Trip Love

Myszołów

Ptaki to bardzo piękny i wdzięczny obiekt do fotografowania. Spotkamy je wszędzie, niezależnie od miejsca naszego zamieszkania. Będą to naturalnie różne gatunki, w zależności od tego gdzie będziemy ich szukać. Niemniej jednak wystarczy wyjrzeć za okno, gdziekolwiek się znajdujemy, a dostrzeżemy ich obecność. Niektóre gatunki tak dalece związały się z obecnością człowieka, że nie występują już poza siedzibami ludzkimi, inne znowuż wolą pozostawać ukryte w głębi puszczańskich ostępów, stroniąc od kontaktów z człowiekiem. Pomimo swej wielkiej, często tak skrajnej różnorodności, wszystkie je łączy jedna, w moim odczuciu największa, wspólna cecha – piękno. Rzeczą naturalną jest również różnorodność wśród ludzi, dlatego nie każdy z nas musi być ornitologiem. Nie każdy z nas był tak samo uważny na lekcjach biologii w szkole, tych poświęconych naszym fruwającym przyjaciołom. Nie każdy z nas z uwagą obserwuje świat dookoła rejestrując słuchem czy wzrokiem obecność ptaków. Nie każdego z nas, najzwyczajniej w świecie, to interesuje.  My, ludzie, tak jak ptaki, jesteśmy bardzo różnorodni. My, ludzie, często też o tej ptasiej różnorodności nie mamy żadnej wiedzy. Bo skądże ją mieć, skoro nikt nam jej nie uświadomił, nikt nam jej nie pokazał. Temu, moim zdaniem, powinna służyć fotografia. Aby pokazać innym otaczający nas świat, aby uwrażliwiać ludzi na jego piękno, aby uczyć dostrzegania go wokół nas, aby też pokazywać to, jak my go widzimy. Mnie od dziecka towarzyszy zamiłowanie do ptaków, więc w tym przypadku wybór obiektu do fotografii był chyba oczywisty…

Bogatka

Każdy, kto spróbował fotografowania ptaków na pewno doświadczył jak płochliwe i nieufne są to stworzenia. Tym bardziej sztuka ta staje się trudna i wymagająca. Wymaga od nas po pierwsze opanowania sprzętu, którego używamy, tak by posługiwać się nim szybko i intuicyjnie. Równie ważne jest też poznanie behawioru tych gatunków, które chcemy fotografować. Poza tym należy jeszcze wybrać miejsce, czas oraz inne czynniki, jakie uznamy za istotne.

Myszołów

O sztuce zbliżania się do ptaków można znaleźć wiele informacji, jest też na to wiele sposobów. Jest to niezwykle trudne, ponieważ ptaki charakteryzują się bardzo dobrym wzrokiem, niezwykłą czujnością, bywa też, że całkiem nie małą inteligencją.

Zawsze należy pamiętać, aby zasady etycznego zachowania się były priorytetem. Lepiej będzie zdjęć nie zrobić, niż zrobić je ze szkodą dla ptaków.

Należy mieć na uwadze również fakt, że jest to uwarunkowane prawem, mówi o tym m.in. Ustawa o ochronie przyrody czy Rozporządzenie w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. 

Najkorzystniejsze wobec tego wydaje się być w tym przypadku zamaskowanie się i zwabienie ptaków do nas. Jednym z takich sposobów jest budowa czatowni i zachęcenie ptaków do pojawienia się w jej okolicy. Najlepsza zachęta to, rzecz jasna, coś smacznego do zjedzenia. Fotografowanie z czatowni ma kilka niewątpliwych zalet. Jedną z najważniejszych jest to, że ptaki nie mają świadomości o obecności człowieka, wobec tego zachowują się naturalnie i nie są przez nas płoszone. Tym samym my, podczas fotografowania, mamy możliwość obserwowania naturalnych, niczym nie skrępowanych zachowań. Forma ukrycia w postaci czatowni może być bardzo dowolna i zależy głównie od wyobraźni i zdolności budowniczego. Dobrze, by jej rozmiary nie były zbyt wielkie, a jednocześnie na tyle duże, aby zapewnić względny komfort przebywania tam przez długie godziny. Wygląd zewnętrzny dobrze, by był zbliżony do otoczenia, a wnętrze chronione przed czynnikami atmosferycznymi. Te elementy mogą cechować się dużą swobodą wykonania, są jednocześnie polem do realizacji własnych architektonicznych fantazji, byle z umiarem i ku uśpieniu podejrzliwości ptaków.

Zanim jednak zasiądziemy „wygodnie” w naszej czatowni i zabierzemy się do fotografowania, należy wybrać odpowiednie miejsce. Może to być miejsce regularnego przebywania ptaków na przykład podczas wędrówek, zlotowiska, noclegowiska czy żerowiska. Można też próbować ptaki zwabić wykładając pokarm. Wybór tego, co wyłożyć na przynętę będzie zależeć od tego, na jakim gatunku nam zależy. Jeśli już obierzemy sobie cel, pozostaje dowiedzieć się czym się odżywia o danej porze roku i taki pokarm wyłożyć. Ważne jest, aby wyboru dokonywać rozsądnie i zawsze na pierwszym miejscu stawiać dobro ptaków. Należy rozważnie podjąć decyzję o rozpoczęciu dokarmiania, tak aby nie uczynić tego zbyt wcześnie. Przedwczesne dokarmianie może zaburzać instynkt wędrówki ptaków i te, które powinny odlecieć, mogą nie podjąć wędrówki ze względu na obecność dostępnego pożywienia. Aby tego uniknąć należy przeczekać okres przelotów i rozpocząć dokarmianie tych ptaków, które zdecydowały się na pozostanie na zimę. Niemniej ważny jest też dobór pokarmu. Jeśli decydujemy się na dokarmianie ptaków drapieżnych i wykorzystujemy w tym celu pokarm pochodzenia zwierzęcego, najlepiej by pochodził on ze zwierząt dziko żyjących. W przemysłowej hodowli zwierząt stosuje się nienaturalne dla nich pasze oraz leki, co w konsekwencji może być dla dokarmianych ptaków szkodliwe. Ponadto wprowadzając taki pokarm do środowiska spowodowalibyśmy, że ptaki odżywiałyby się tym, czego w naturalny sposób nigdy by nie zdobyły. Skutki i wpływ takiego pokarmu na ptaki mogą być trudne do przewidzenia.

Sikorka uboga

Zasiadając do fotografowania należy również pamiętać o kilku ważnych zasadach. Zachowanie ciszy i nie zwracanie uwagi ptaków na ukrycie jest podstawową. Istotną rzeczą jest moment wchodzenia i wychodzenia z czatowni. Należy to zrobić tak, aby nie wzbudzać podejrzeń ptaków. Kiedy zasiadamy na cały dzień, warto wejść przed świtem, przed pojawieniem się pierwszych ptaków, a opuścić czatownię po zmroku, pozostając przez nie niezauważonym. Jeśli takiej możliwości nie ma, najlepiej pojawić się we dwie osoby, po czym jedna osoba zostaje w czatowni, a druga oddala się w sposób widoczny. Ptaki nie potrafią liczyć, odejście drugiej osoby jest więc dla nich sygnałem, że zagrożenie minęło. Analogicznie należy zachować się podczas opuszczania kryjówki w obecności ptaków.

Trznadel

Obcując z ptakami podczas ich fotografowania otrzymujemy szansę na ich obserwację w naturalnym środowisku, podpatrywanie całej otaczającej nas przyrody ukazuje nam jej niezwykłe piękno. Daje to ogromną dawkę wspaniałych przeżyć, uczy szacunku do świata, w którym żyjemy, którego częścią również jesteśmy, za który  bierzemy odpowiedzialność przed naszymi dziećmi.

Klaudia, Krzysiek i Kadlook, podczas swojej podróży, w czasie, gdy gościli u nas w leśniczówce, także uczestniczyli (na własną prośbę!) w budowie jednej z czatowni. Z tego miejsca należą im się serdeczne podziękowania za czynną pomoc, niegasnący zapał do pracy fizycznej oraz mnóstwo genialnych pomysłów, którymi ochoczo dzielili się z nami. Dziękujemy!

Autor: Rafał Wyszyński i Barbara Wyszyńska

 

 


Myszołów
Kruk
Bogatka
Myszołów
Myszołów
Trznadel
Sikora uboga
DSC 7676
DSC 7680
DSC 7687
DSC 7693
Tandemowe Trip Love Czatownia 1
Tandemowe Trip Love Czatownia 2
Tandemowe Trip Love Czatownia 3
Tandemowe Trip Love Czatownia 4
Tandemowe Trip Love Czatownia 5
Tandemowe Trip Love Czatownia 6
Tandemowe Trip Love Czatownia 7
Tandemowe Trip Love Czatownia 8

comments

PROSTO Z NASZEGO BLOGA

Tandemowe Trip Love

Etat u Mikołaja!

 Gdyby nie wyprawa mielibyśmy już etat u Mikołaja. - Tandemowe Trip Love

Więcej...

Tandemowe Trip Love

Z życia ptaków okiem Leśniczego. Czyli jak je upolować aparatem fotograficznym.

Czy jest lepsze źródło wiedzy na temat ptaków niż od leśniczego i pasjonata ornitologii? Piękny...

Więcej...

Tandemowe Trip Love

Podlasie - kraina mrozów i zlodowaciałych jezior!

Jeszcze tak zimno nie było! Przekonaliśmy się również, że nie trzeba jechać do Skandynawii,...

Więcej...