• Blog Tandemowe Trip Love


Jak przebiegają przygotowania do zimowej wyprawy?

- Tandemowe Trip Love


 Jak przebiegają przygotowania do zimowej wyprawy? Które elementy są dla nas najtrudniejsze, w czym potrzebujemy Waszej pomocy, a co możemy Wam podpowiedzieć i doradzić opierając się na naszym dotychczasowym doświadczeniu…

Najważniejsze informacje znajdziecie właśnie tutaj.

  • Blog
  • Bezpieczeństwo w drodze - Dzikie Zwierzęta

Uwaga

Please enter your Disqus subdomain in order to use the 'Disqus Comments (for Joomla)' plugin. If you don't have a Disqus account, register for one here

Bezpieczeństwo w drodze - Dzikie Zwierzęta

 BEZPIECZEŃSTWO - DZIKIE ZWIERZĘTA - WILK

- Tandemowe Trip Love

"Niechęć do wilków wpaja się ludziom już w dzieciństwie, racząc dzieci budzącymi grozę bajkami: o wilku i Czerwonym Kapturku, o wilku i siedmiu koźlętach, o wilku i trzech świnkach itp. Za każdym razem jest on bohaterem negatywnym. Ten stereotyp może przełamać krótka wizyta w Stobnicy. Na południowym skraju Puszczy Noteckiej w przysiółku zwanym Papiernia od 1974 r. ma siedzibę Stacja Doświadczalna Katedry Zoologii poznańskiej Akademii Rolniczej. W warunkach zbliżonych do naturalnych prowadzi się tu prace nad hodowlą i przywróceniem naszej przyrodzie ginących gatunków zwierząt, między innymi wilków, tarpanów, cietrzewi, głuszców. Stąd, po siedmiu wiekach przerwy, do wielkopolskich rzek zaczęły wracać bobry.

Niezwykłą popularność stacja zawdzięcza wilkom. W latach 90. XX w. prof. Andrzej Bereszyński założył w Stobnicy ich hodowlę. W ogrodzonych wybiegach znalazły schronienie zwierzęta odebrane kłusownikom i takie, które z różnych względów nie mogły żyć na wolności. Każdego roku Wilczy Park w Stobnicy odwiedza kilka tysięcy turystów. Pracownicy stacji chętnie opowiadają o życiu i obyczajach tych drapieżników, o pracy nad przywróceniem wilka polskim lasom. Dzięki staraniom prof. Bereszyńskiego wojewoda poznański wydał w 1992 r. rozporządzenie wprowadzające ochronę prawną wilka na terenie woj. poznańskiego. W 1998 r. zwierzę zostało objęte ścisłą ochroną gatunkową na terenie całej Polski. Szacuje się, że w naszym kraju żyje dziś około 500-600 wilków." polskaniezwykla.pl

Pierwszą kwestię, którą zaczęliśmy się interesować zanim jeszcze postanowiliśmy wyjechać, były dzikie zwierzęta w szczególności WILKI. Jedziemy z psem, psem rasy północnej o specyficznym dla innych psowatych zapachu (co często jest powodem ataków psów innych ras na Północniaki; jak i dla człowieka jest zaletą ponieważ te psy "nie śmierdzą psem", maja swój piękny, delikatny zapach).

Mając duże wątpliwości i obawy o nasze bezpieczeństwo ze strony wilków, których moglibyśmy ewentualnie spotkać w Laponii, rozpoczęliśmy poszukiwania kompetentnych w tym względzie osób. Pierwsze kroki skierowaliśmy do Parku Wilczego w Stobnicy, gdzie prowadziliśmy długie rozmowy telefoniczne z Panem Jackiem Więckowskim. Jeszcze z powodów logistycznych nie mieliśmy możliwości pojawienia się tam osobiście, ale zamiar mamy. Spróbujemy także pójść z Kadlookiem, żeby zobaczyć jak on zareaguje na wilki i odwrotnie. To wszystko może się odbyć wyłącznie za zgodą pracowników Parku i okoliczności jakie akurat nastąpią na miejscu. Bezpieczeństwo i komfort zwierząt, szczególnie w Parku jest priorytetem, my nie chcemy zaburzać ich życia.

Od Pana Jacka usłyszeliśmy wiele bardzo ważnych informacji na temat wilków, ich zachowania, przyzwyczajeń i psychologii.

Pan Jacek miał możliwość także badania wilków w Laponii, dlatego jego wiedza okazała się dla nas bezcenna! Należy pamiętać, że wilk wilkowi nie równy. Nie ma jednego gatunku wilków, nie jest też tak, że w każdym środowisku i miejscu na świecie wilki zachowują się podobnie.

Najważniejsze przekazane dla nas wskazówki:

  • Nigdy nie spuszczać Kadlooka ze smyczy w rejonach, gdzie mogą być wilki.
  • Bardzo dobrze zabezpieczyć jedzenie.
  • Nie bać się nawoływań i ich widoku obok - mogą być chętne by nam towarzyszyć - obserwować zachowania i być czujnym!
  • Nie obawiać się watahy a pojedynczego wilka.
  • Kontrolować zachowanie Kadlooka w momencie spotkania, nie pozwolić na agresję. 
  • Nosić przy sobie aparat, by je "upolować" i dyktafon, gdy zaczną nawoływać.

 

comments

PROSTO Z NASZEGO BLOGA

Tandemowe Trip Love

Etat u Mikołaja!

 Gdyby nie wyprawa mielibyśmy już etat u Mikołaja. - Tandemowe Trip Love

Więcej...

Tandemowe Trip Love

Z życia ptaków okiem Leśniczego. Czyli jak je upolować aparatem fotograficznym.

Czy jest lepsze źródło wiedzy na temat ptaków niż od leśniczego i pasjonata ornitologii? Piękny...

Więcej...

Tandemowe Trip Love

Podlasie - kraina mrozów i zlodowaciałych jezior!

Jeszcze tak zimno nie było! Przekonaliśmy się również, że nie trzeba jechać do Skandynawii,...

Więcej...